INSOUND.eu Club: Jste nepřihlášen(a). Můžete se zaregistrovat zde.

INSOUND.eu - web-magazín o elektronické taneční hudbě

Jméno Heslo
Poslední fotky
pixel
Armin Only: Embrace - 7.5.2016

armin_embrace2016_032.jpg

Vloženo 12.05.2016
Nejnovější klipy
pixel
Náhled klipu ATB feat. Sean Ryan - Never Without You
28.12.2017
Náhled klipu Charlotte Gainsbourg - Deadly Valentine
03.12.2017
Náhled klipu Cosmic Gate & Sarah Lynn - Folded Wings
25.11.2017
Náhled klipu Markus Schulz presents Dakota - The Spirit of the Warrior (Transmission 2017 Theme)
20.11.2017
Náhled klipu Sultan + Shepard feat. Nadia Ali & IRO - Almost Home
19.11.2017
Více...
ClipZone TV [znovu nové]
TOP 10 umělců
pixel
DJ / umělec (profil)
Indecent Noise 9.56
Bryan Kearney 9.5
Darren Porter 9.38
Simon Patterson 9.35
Ferry Tayle 9.3
Giuseppe Ottaviani 9.18
Ahmed Romel 9.14
Arctic Moon 9.07
Armin van Buuren 9.06
James Dymond 9.06
pixel
SoundART - hudební produkce, tvorba spotů, jinglů, audio presetů a samplů
Luboš Novák - www.lubosnovak.net
pixel
pixel

Gabriel & Dresden – The Only Road

Dlouhou, předlouhou cestu vedlo druhé studiové album amerického dua Gabriel & Dresden k samotnému vydání. Nicméně je tady a my Vám ho s radostí představujeme v recenzi, která pravděpodobně rozhodne o nejlepším tranceovém počinu letošního roku.

Je tomu opravdu řada let, ač se to zdá až neuvěřitelné, kdy nás Josh Gabriel a Dave Dresden hostili jednou zdařilejší tranceovu produkcí za druhou. Samozřejmě mluvím jak o jejich debutovém albu, které vydali již před více jak deseti lety, tak i o remixech, které je po světě možná proslavili ještě více, než samotná tvorba. Měli totiž tu čest remixovat rockové nebo popové kapely a odhodlali se i na filmový soundtrack, čímž si vysloužili respekt u mnohých, i ne trancem úplně znalých, posluchačů. Konec nicméně přišel záhy a kolem roku 2007 duo oznámilo trvalý rozpad. Naštěstí ale oba zůstali nadále aktivními producenty a oba se zaměřovali na hodně obdobnou muziku, se kterou se tak proslavili. Aktivnější byl Josh Gabriel, který stihl vydat ještě dvě neméně zdařilá alba. Dave Dresden se ale taktéž nenechal zahanbit, když sem tam představil nějaký remix na další aktuální popovou nebo rockovou událost. Kruh se ale po pár letech přeci jen uzavřel a kluci o sobě opět začali mluvit pod tímto projektem. Byla tedy otázka času, kdy z toho vzejde něco takového, jako je právě druhé studiové album.
Přesto krátkou cestu na pulty obchodů rozhodně nemělo. Josh a Dave rozjeli před zhruba rokem crowfundingovou kampaň. Pokud nevíte, co to přesně je, tak vězte, že se jedná o projekt, na který Vám přispívají lidé z celého světa, abyste ho mohl dokonat, a Vy, jakožto přispěvatel, za tuto aktivitou dostanete něco navíc, než jen samotné album. Takových projektů po světě, ale i v Česku bylo již mnoho a nutno dodat, že i tento byl poměrně úspěšný. Původní částku na vytvoření alba více jak jednou krát překročilo a tak uplynul rok a fanoušci mohli slavit. Album The Only Road bylo na světě.

To ale nepřišlo jen tak z čista jasna. Dave a Josh už na začátku roku rozjeli spolupráci s Anjunabeats, které v současné době drží hodně slušnou vlnu originálních a místy i avantgardních producentů tranceu, které se ale mohou pochlubit originalitou a kvalitou. No a co si budeme povídat, stejný případ byl i Gabriel & Dresden, který si za ty léta stihl vybudovat osobní hudební styl, který si opravdu zamilovala řada posluchačů po celém světě. The Only Road tak naštěstí drží trend a při poslechu jsem se doslova tetelil blahem. Hudebně totiž za těch deset let neztratili na originalitě a hlavně si stále udrželi svůj styl, což v dnešní době může říct málokdo z těch všech velikánů let minulých.
Při poslechu mě hodně těšila skutečnost, že slyším opravdu originální a tvůrčí album producentů, kteří pro zvuky šli do města, přírody...prostě do terénu, který je nepřebernou zónou originality a jedinečnosti. Start alba v podobě skladby Only Road mě nadšeně uvedl do nějakého amerického národního parku k táboráku, kde hučí sova, aby následně rozjeli poklidný, ale nesmírně kvalitní trance podpořený hlasem zpěvačky Sub Teal. Podobnou atmosferickou bombu jsem mimochodem zažil snad akorát u dalšího amerického producenta - DJe Eca. Sub Teal ale nedostala prostor jen u úvodní a zároveň titulní skladby. Měla tu čest dělat albu předskokana v podobě prvního singlu This Love Kills Me, které kluci představili během října letošního roku. Nemusím Vám zmiňovat, že paní zpěvačka má výrazně temný hlas, který standardně absolutně sedí do jejich repertoáru. A není to jenom o hlase, ale i o poměrně jednoduchých, ale intenzivních textech, které dodávají na ponurosti a melancholii. Ta mimochodem provází napříč celým albem.

Šanci na spolupráci tu nicméně nedostala jen Sub Teal. Také se tu měl tu čest třikrát předvést Jan Burton, se kterým Gabriel & Dresden spolupracovali již před deseti lety na skladbě Dangerous Power. Atmosféra obdobná, hlas potemnělý, ale neuvěřitelně silný, podkresluje celkový melancholický dojem z poslechu. Také bych ale neměl zapomenout na skladbu Over Oceans, kde si Josh Gabriel dokonce zazpívá. Myslím si, že netřeba popisovat v jakém duchu se skladba táhne...
Album ale není jen o vokálových možnostech zpěváků a zpěvaček. Také je tu řada instrumentálních událostí, které ostatně, jako vokálové počiny, dokazují, že kluci nejsou věrni jenom tranceu, ale s radostí si dokáži odskočit k jednoduchým hrátkám na piáno nebo breakbeatu a chill-outu. Originalitě se meze nekladou a když budete poslouchat skladbu Hospital Piano, tak se budete opravdu cítit jako v nemocnici a okamžitě se stanete součástí něčeho neuvěřitelně intenzivního, smutného....humánně lidského.

Album The Only Road je pro mě osobně obrovským hudebním zážitkem. Opět se budu opakovat, ale hudebně mi hodně připomíná například poslední album od Eca - Wolves, který nejen pro toto album taktéž své nápady hledal s diktafonem v ruce různě po ulicích monumentálního New Yorku. Je tedy opravdu znát, že kluci se snažili o absolutní souznění hudby s okolním světem. V podstatě absolutně využili možnosti elektronické hudby a společně s kytarovými riffy, které je v jejich hudbě tak proslavili, připravili zážitek, na který se jen tak nezapomene. The Only Road je hudební událostí desetiletí a já jsem rád, že kluci měli tu sílu jej pro nás, posluchače, připravit. Takových alb za život potkáte opravdu jen pár...
Tracklist:
1. Only Road (feat. Sub Teal)
2. Free Your Mind
3. White Walls (feat. Sub Teal)
4. This Love Kills Me (feat. Sub Teal)
5. Underwater (feat. Jan Burton)
6. Hospital Piano
7. You (feat. Jan Burton)
8. Sequoia
9. Over Oceans (feat. Josh Gabriel)
10. Waiting for Winter (feat. Jan Burton)
11. Jupiter
12. I’m Not Like Everybody Else (feat. Sub Teal)

Celkové hodnocení: 10/10
Datum vydání: 14/12/17


Anjunabeats

Nejlepší skladby alba:
– Free Your Mind - jsem totálně v šoku. Kluci vytvořili tranceový hudební skvost bez výrazné melodie, ale se zvuky, které ve mně evokují hudební dokonalost. Skladba hodně připomíná produkci finského autora Simona Templar.

– I’m Not Like Everybody Else - hodně, hodně těžké...každá skladba, které je Sub Teal součástí, je skvostná. Poslední kousek z alba mi ale přijde přeci jen nejlepší. Nese se totiž v duchu post-tranceu, který tak rozšířil právě Eco. Pomalý rozjezd v breakbeatu se následně zvrhne do nepatrného tranceového dropu, který prostě baví až do samotného konce

– Underwater - zřejmě nejintenzivnější skladba s Jan Burtonem, což se opět těžce rozlišuje, protože každá na albu s tímto hlasem je skvostná. Této stačí breakbeatový základ a jednoduchá, ale výrazná melodie, která zintenzivňuje stejně jako Janův hlas

- Hospital Piano - já to říkám pořád, že piáno je nejemotivnější hudební nástroj. Však poslechněte

- Over Oceans - přiznám se, že bych do seznamu nejlepších skladeb hodil celé album, ale když bych musel zvolit ještě pátý kousek, tak by to určitě byla skladba Over Oceans, kde se předvedl Josh Gabriel se svým hlasem a je to sakra dobrý!

Translator

Nejbližší akce
pixel
Sobota 27.1.
Parník In The Club vol. 3
Luboš Novák, N-Rico, BluEye, Thomas Verden, Ramon DM, Jimmy Gellar, Trancer
Prostor Země, Praha

Kompletní přehled akcí

Trancenation 2018Zaujal vás tento web? Chcete se stát jeho součástí? Píšete o hudebním dění, či děláte něco jinak zajímavého a máte pocit, že se to sem hodí? Máte nějakou připomínku či návrh? V tom případě neváhejte a kontaktujte nás.
Můžete si také vložit naše ikonky
a uložit si nás do Oblíbených. RSS můžete odebírat zde.
  ©2006 - 2017 INSOUND.eu, ©1998 - 2007 Vizitheque.net
Informace, které vás pohltí.
  Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užívání, byť jen části obsahu, bez písemného souhlasu redakce, je striktně zakázáno.